Незаконне закриття опозиційних ЗМІ в Україні масово засудили профільні міжнародні організації, відомі політики і експерти зі світовим ім'ям - прес-служба "Першого Незалежного"

112ua.tv
112ua.tv

Найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події

Перший Незалежний

Останні два роки в Україні ознаменувалися дедалі жорсткішою боротьбою влади з невгодними засобами масової інформації, які не бояться говорити правду про численні помилки чинної влади та пряме нехтування нею взятими на себе зобов’язаннями й обіцянками, даними своїм виборцям.

Зокрема, грубо порушивши принцип верховенства права, у позасудовому порядку (через рішення Ради національної безпеки та оборони, хоча позбавити ЗМІ ліценцій можна лише за рішенням суду) українська влада заборонила трансляцію трьох провідних інформаційних телевізійних каналів - "112 Україна", NewsOne и ZIK. За звичайним листом заступника голови СБУ та знову ж таки без суду влада злочинно вивела з ефіру телеканал "Перший Незалежний", який об’єднав журналістів трьох закритих каналів, припинивши його мовлення вже через годину після початку трансляції. Також через незаконне запровадження санкцій влада припинила роботу й загрожує повним знищенням виданням "Страна.uа" і "Шарий.net".

Співробітники незаконно закритих телеканалів і сайтів неодноразово проводили акції протесту й звертались із листами до президента США Джо Байдена, державного секретаря США Ентоні Блінкена, канцлера Німеччини Ангели Меркель, ООН, Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Міжнародної правозахисної організації Freedom House та інших організацій з проханням звернути увагу на тотальну цензуру та загрозу свободі інформації в Україні.

Сьогодні дії української влади зазнають дедалі більшого засудження з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, відомих політиків та експертів. Новини про закриття наших телеканалів було опубліковано в усіх провідних світових ЗМІ.

Зокрема, Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку із запровадженими санкціями, що призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne и ZIK, і назвало це рішенням таким, що суперечить міжнародним стандартам (повідомлення офіційного представника УВКПЛ Марти Хуртадо від 24 серпня 2021 року). Раніше в березневій доповіді УВКПЛ було зазначено, що "це рішення може вплинути на свободу вираження поглядів в Україні. Держави зобов'язані поважати, захищати і забезпечувати право на свободу вираження поглядів, у тому числі право шукати, отримувати й поширювати різноманітну інформацію та ідеї. А в червневій доповіді УВКПЛ рішення української влади було названо таким, яке "суперечить міжнародним стандартам у галузі прав людини, оскільки йому не вистачає обґрунтування необхідності і пропорційності, і воно не було ухвалено незалежним органом". 

Пізніше УВКПЛ закликало відновити мовлення телеканалів і припинити санкції: "В очікуванні відповіді я закликаю вжити всіх необхідних тимчасових заходів, щоб припинити ймовірні порушення і запобігти їхньому повторенню".

Моніторингова місія ООН з прав людини зазначила (рапорт Ірен Хан від 21 червня 2021 року), що цензура мовлення в Україні "не тільки не сумісна з міжнародними угодами про права людини, а й сприяє посиленню неправильних уявлень, що породжують страх і вкорінюють громадську недовіру до інститутів".

Доповідач ПАРЄ з питань свободи ЗМІ та захисту журналістів, член парламенту Австрії Штефан Шеннах заявив, що Європа вкрай стурбована катастрофічною ситуацією зі свободою слова в Україні, і підкреслив, що комісія ПАРЄ з прав людини працюватиме, щоб українські правоохоронці припинили безкарність злочинів проти журналістів (заява від 2 вересня 2021 року).

Президент Freedom House Майкл Абрамовіц скерував листа президенту США Джо Байдену напередодні візиту президента України Володимира Зеленського, в якому зазначив, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і веб-сайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 року).

Раніше, у резолюції Європарламенту про виконання Україною Угоди про асоціацію було зазначено, що в Україні має настати кінець політично вмотивованим переслідуванням ЗМІ. Також Європарламент закликав українську владу спрямувати всі зусилля для розслідування численних фактів нападів на журналістів протягом останніх кількох років.

Рада Європи висловила стурбованість щодо закриття трьох опозиційних телеканалів в Україні та зазначила, що критерії для заборони мовлення має бути чітко визначено в законі. Це допоможе запобігти будь-якому втручанню в свободу слова, йдеться в заяві.

Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейченович-Бурич скерувала запит до Єврокомісії щодо закриття трьох телеканалів: "Це не одиничне рішення: українська влада вдається до незліченних посягань на права і свободи, в тому числі до заборон і актів переслідування та агресії щодо політичних, профспілкових і громадських організацій, спільнот і громадян".

Єврокомісар із питань розширення та сусідства Олівер Вархелі: "Так, мені відомо про заборону трьох телеканалів. Я повністю згоден із заявою Жозепа Борреля: боротьба з дезінформацією не може здійснюватися за рахунок свободи преси. І саме тому я збираюся порушити це питання в розмові з прем'єр-міністром, який прибуде до Брюсселя наступного тижня, або Радою асоціації".

У доповіді Державного департаменту США, опублікованій на початку квітня, закриття телеканалів NewsOne,"112 Україна" і ZIK було названо порушенням прав людини і таким, в основі якого були чисто формальні приводи.

Міжнародна та Європейська федерації журналістів рішення про закриття ЗМІ назвали "позасудовою і політично вмотивованою забороною та кричущим нападом на свободу преси, що необхідно терміново скасувати".

У заяві міжнародної організації "Репортери без кордонів" йдеться про те, що "хоча бажання боротися з пропагандою законне, воно не виправдовує використання цензури, і заборона цих телеканалів обов'язково посилить насильство проти журналістів. Це порушує міжнародні зобов'язання України. Ми вимагаємо від влади знайти інші шляхи, щоб зберегти незалежність і плюралізм засобів інформації".

Міжнародна організація Index on Censorship: "Index on Censorship вкрай стурбований рішенням президента Володимира Зеленського запровадити санкції щодо "112 Україна", NewsOne і ZIK. Українська влада зобов'язана виконувати Європейську конвенцію з прав людини, в якій вказується, що будь-які обмеження або санкції, пов'язані зі свободою вираження думок, повинні визначатися законом. Водночас дії президента Зеленського позасудові й політично мотивовані. Відсутність офіційного обґрунтування заборони викликає додаткову стурбованість, оскільки таке рішення має обов'язково бути предметом широкого громадського вивчення та обговорення".

Французький політик, член Європарламенту Ніколя Бе: Завжди виникає занепокоєння, коли бачиш, що в демократичній країні застосовують цензуру до медіа. Особливо, якщо це односторонньо робить глава держави. Президент Зеленський взяв на себе важку відповідальність, свавільно ухваливши рішення заборонити роботу основних опозиційних телеканалів. Це й визначає межу між демократичним режимом, коли всі мають можливість висловити власну думку, і авторитарним.

Депутат Європарламенту з Латвії Тетяна Жданок: "Це не те що подвійні стандарти, це взагалі відсутність стандартів. Тому що є Хартія фундаментальних прав ЄС, це сильніший навіть документ, ніж усі документи там Ради Європи, ООН. Там сказано, що держава не просто повинна, що людина має право на отримання різнобічної інформації, що держави повинні забезпечити людям можливість отримання різної інформації, з різних джерел. Це вимога ЄС. І як Україна збирається рухатися далі в напрямі Європи, якщо вона цю вимогу просто нахабно ігнорує?"

Депутат Європарламенту з Німеччини Бернард Зимніок: "Зближення України з ЄС, яке з 2014 року коштувало нам 10 млрд євро, може відбутися, тільки якщо й Україна продемонструє готовність проводити реформи. А це, на жаль, не відбувається. Нещодавно президент Зеленський заблокував мовлення трьох телеканалів. Блокування каналів, що показують сюжети, які не подобалися людям, котрі ухвалюють політичні рішення, – це неприйнятне втручання в свободу слова… Поки нинішня ситуація не зміниться, ЄС має припинити допомогу і спрямування кредитів".

Депутат Європарламенту Максиміліан Кра: "Свобода - це завжди свобода тих, хто дотримується інших поглядів. Придушення вами новин, тому що вони не схвалюють ваші дії, несумісне зі стандартами демократії. Поки ви придушуєте вільні ЗМІ, поступок щодо України не буде".

Депутат Європарламенту від ФРН Дітмар Кестер: "Заборона цих ЗМІ, що загрожує роботі журналістів і обмежує доступ до ЗМІ значної частини населення, є неприйнятною... Ігнорування належної правової процедури, судової системи та основних прав завжди є неприйнятними в демократії. Без офіційного процесу та проведення судових слухань заборона джерел новин, особливо джерел новин, пов'язаних із політичною опозицією, ніколи не може бути виправдана в демократичній системі.

Член Європарламенту Мікулаш Пекса: "Нагляд за медіаринком завжди повинен бути аполітичним. Усі відповідні рішення має ухвалювати незалежний орган, а не політики".

Депутат Європарламенту Гельмут Шольц: "У випадку ж із забороною українських новинних каналів Зеленський підірвав довіру до демократії і завдав шкоди демократичному діалогу. На мою думку, три постраждалих телеканали повинні мати право і можливість офіційно опротестувати рішення в незалежному суді, оскільки їхня діяльність має абсолютно прозорий характер щодо джерел фінансування, а на статутному рівні закріплено зобов'язання надавати об'єктивну інформацію українському суспільству. Заборона будь-якого ЗМІ є загрозою для функціонування вільного суспільства і підриває свободу слова та інформації".

Євродепутат від Словаччини Мирослав Радачовський: "Я категорично проти того, щоб будь-які ЗМІ було заблоковано владою або президентом. Це неможливо. Я це розумію тільки як політичну справу. І я категорично проти цього... Мені незрозуміло, чому цим займається ваша влада і президент. Я категорично і всі євродепутати проти того, щоб ЗМІ було заборонено".

Європарламентарі Катержина Конечна, Мік Воллес і Клер Дейлі у листі Верховному представнику Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепу Боррелю: "Апарат президента не має повноважень регулювати роботу ЗМІ. Таким чином, відкликання ліцензій на мовлення указом президента (щодо якого немає можливості оскаржити його в суді) є не тільки актом політично мотивованої державної цензури, а й очевидним порушенням принципу верховенства права в Україні".

Французький сенатор Наталі Гуле скерувала запит міністру Європи та закордонних справ Франції Жан-Іву Ле Дріану, в якому написала: "Протягом останніх кількох місяців багато засобів масової інформації було закрито без будь-яких підстав і без суду саме під приводом захисту національної безпеки... Опозиційного лідера помістили під домашній арешт і покарали поза судовим розглядом. Різні заходи, вжиті українською владою, ставлять під загрозу вільний рух інформації, принцип вільної конкуренції в ЗМІ і, таким чином у загальнішому плані, - саму свободу слова".

Віце-президент Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Сенату Франції Жоель Герріо: "Свобода слова є основоположним елементом демократії. Важливо, щоб ці питання обговорювалися з різних позицій. Саме відмінність позицій у кінці дає результатний правильний напрям. І таким чином, будь-які заборони на поширення інформації як у засобах аудіовізуальних, у пресі, так і в інтернеті може бути встановлено тільки за умови дотримання всіх процедур, які можуть здійснюватися на рівні судової влади".

Депутат Бундестагу ФРН Вальдемар Гердт: "Закриття каналів на своїй території, запровадження безпрецедентних санкцій щодо громадян України, віджимання бізнесу - дуже сильно схоже на те, що робили нацисти в 30-ті роки в Німеччині з невгодними".

Депутат Бундестагу Роберт Шлунд: "Спочатку я в це не вірив, проте я був шокований і надзвичайно засмучений, що в Україні сьогодні таке взагалі можливо. І донині я вважав пана Зеленського розумним і популярним президентом, який, будучи коміком, повинен розуміти, наскільки важливі різноманітність і плюралізм думок, і що обурлива критика шкодить демократичним процесам. Для мене це погана новина".

Член Сенату Італії Роберто Рампі: "Однозначно, не можна закривати все цілком і не можна закривати без ретельного юридичного розслідування. Плюралізм точок зору - це опора демократії. Тут можуть лунати дуже критичні, а може, і небезпечні або неприйнятні для когось речі... Тому можливість висловлювати свою точку зору - це фундаментально для демократії".

Голова Асоціації незалежних ЗМІ Чехії, публіцист Станіслав Новотний: "Рішення про блокування телеканалів в Україні, ухвалене президентом країни Володимиром Зеленським, можна порівняти з ножем м'ясника, що вбиває свободу слова. Ту саму свободу слова, на якій базуються демократія та успішне функціонування держави. Ту свободу слова, вірність якій підтвердили свого часу всі підписанти Загальної декларації прав людини".

Директор Центру преси, інформації та суспільства при Центрально-Європейському університеті в Будапешті Маріус Драгомир: "Позбавлення ліцензій або дозволів на мовлення є найбільш жорстким видом санкцій, застосовуваним до ЗМІ. Зазвичай у демократичних країнах, де є незалежне регулювання медіа, перш ніж удатися до таких крайніх санкцій, органи регулювання зобов'язані зібрати достатні докази того, що мовник порушив закон або поставив під загрозу національну безпеку. І, перш ніж ухвалювати остаточне рішення про відкликання в них ліцензії, такі органи повинні спочатку попередити мовну компанію, щоб та виправила ситуацію. Цього не було зроблено в Україні в ситуації з рішенням президента".

Лондонський інститут з висвітлення війни та миру (IWPR): "Тиск на ЗМІ свідчить про критичну ситуацію зі свободою слова в Україні. За останні кілька років рейтинг України з погляду політичних прав і громадянських свобод значно впав, і в першу чергу це пов'язано з блокуванням трьох незалежних телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK".

Оригінал - на сайті 112ua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках POLITNEWS.INFO

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.