Влада придумала нову справу для Медведчука: Чому затія з "криміналкою" за декларацію провалиться

Skeptic
Skeptic

Українське інформаційне агентство

Голова політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народний депутат України Віктор Медведчук 112ua.tv

Оригінал - на сайті "Skeptic".

НАЗК днями заявило, що виявленні ознаки декларування недостовірної інформації лідером ОПЗЖ Віктором Медведчуком на загальну суму понад 73 млн гривень. Згідно з інформацією НАЗК, народний депутат України не вказав вартість належної йому нерухомості в Києві. Агентство направило матеріали в Офіс Генерального прокурора і хоче притягнути Медведчука до відповідальності за статтею 366-2 Кримінального кодексу України.

Однак опитані нами юристи здивовані таким фактом, адже законодавство про декларування не зобов'язує вказувати вартість нерухомості. У деклараціях вищих посадових осіб знаходимо десятки аналогічних "прогалин", які не викликали у НАЗК підозр. Експерти кажуть, що йдеться про нову хвилю політичних репресій проти лідера опозиції. Оскільки дві кримінальні справи проти Медведчука розвалилися, не дійшовши до суду, влада шукає нові можливості переслідування головного опонента Зеленського.

Як декларують Зеленський і Ко

Президент Володимир Зеленський у своїй декларації за 2020 рік у розділі "Об'єкти нерухомості" вказав куплену в 2009 році квартиру в Києві площею 198,6 кв.м. однак, її вартості в декларації ми не знайдемо – у відповідному полі стоїть відмітка "невідомо". Хоча можна тільки уявити, у скільки вона обійшлася Зеленському, враховуючи ціни на нерухомість того часу.

У жовтні цього року НАЗК повідомило про завершення повної перевірки декларації президента. Згідно з довідкою НАЗК № 689/21 від 22 жовтня 2021 року, в розділі "Об'єкти нерухомості" порушень закону не встановлено.

з відкритих джерел

Голова Служби безпеки України Іван Баканов у декларації за 2020 рік вказав у власності куплені в 2006 році дві земельні ділянки в селі Ходосівка поблизу Києва, а також житловий будинок там же загальною площею 345,6 кв.м. Всі об'єкти нерухомості вказані без зазначення вартості. При чому, будинок Баканов купив в 2020 році, вже перебуваючи на посаді голови СБУ і знаючи, що його потрібно буде декларувати. Цей факт мав би зацікавити НАЗК.

Восени агентство перевірило декларацію Баканова і в довідці від 1 грудня 2021 № 832/21 вказала, що ознак правопорушень у декларанта не виявлено. 3 грудня Баканов подав уточнюючу декларацію після перевірки НАЗК, однак вартість зазначених вище земельних ділянок і будинку залишилася з відмітками "невідомо".

з відкритих джерел

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своїй декларації вказав дві земельні ділянки, куплені в 2009 році у Львівській області. Однак у графі "Вартість" замість суми в гривнях зазначено "не застосовується". Довідка від 13 серпня 2021 року № 397/2021 НАЗК повідомила, що ознак правопорушень у прем'єр-міністра не виявлено.

з відкритих джерел

Така ж ситуація знаходиться в декларації секретаря РНБО Олексія Данілова. Навесні він задекларував куплену в 2007 році квартиру в Києві площею 203,9 кв. м, однак не вказав її вартість. Ціни на нерухомість у столиці на той час були надвисокими і в середньому становили понад 2,5 тис.доларів за квадрат. Тобто, мова йде про суму, що перевищує півмільйона доларів, яку простий народний депутат від БЮТ витратив на нове житло. НАЗК жодним чином на це не відреагувало.

з відкритих джерел

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук не вказав у декларації вартість двох квартир, віце-спікер Олександр Корнієнко - вартість земельної ділянки на 1300 кв.м у Бородянському районі та житлового будинку там же.

Ми проаналізували десятки декларацій чиновників і з'ясували, що майже в кожній є об'єкти нерухомості без зазначеної вартості. При цьому НАЗК не вимагає притягнути таких декларантів до відповідальності.

Що говорить закон?

3 лютого 2021 НАЗК затвердило та опублікувало оновлені роз'яснення щодо застосування антикорупційного законодавства. там читаємо, що в декларації вказується вартість об'єкта на момент набуття права на цей об'єкт.

Закон не вимагає від суб'єкта декларування проводити оцінку майна з метою заповнення декларації. У разі, коли правовстановлюючі документи відсутні, а оцінка майна не проводилася або її результати невідомі суб'єкту декларування, при заповненні відповідного поля декларації про вартість майна слід зазначати "невідомо", кажуть у НАЗК.

"У Законі "Про запобігання корупції" говориться, що особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заповнюють е-декларації і зобов'язані вказувати вартість всього рухомого і нерухомого майна на момент його придбання. Якщо ціна не встановлена, пишуть - "невідомо". Людина може не знати вартість свого майна, особливо якщо покупка була здійснена в дев'яності роки або на початку двохтисячних", – говорить доктор юридичних наук Віталій Журавський.

У декларації Медведчука за 2020 рік не вказана вартість кількох земельних ділянок і будинку. Практично всі об'єкти стали власністю політика в двотисячні.

"Будинок, в якому проживає Віктор Медведчук, куплений в 2003 році. Документи не збереглися, тому і ціна не вказана. Автомобілі в 2014 році і в 2018 році купувалися за дорученням уповноваженою на це особою. Дані про їх вартість не збереглися. Тому у відповідному розділі е-декларації зазначено, що ціна невідома. Вперше Медведчук заповнив е-декларацію в 2019 році, коли набув статусу народного депутата. А до цього він не був зобов'язаний це робити, а тому і не зберіг всі дані. Так що порушив народний депутат? Думаю, спокій некомпетентної, безвідповідальної влади, яку постійно піддає справедливій критиці", - коментує декларацію лідера ОПЗЖ Журавський. Він зазначає, що згідно із законодавством, декларація заповнена коректно, а ситуацію з НАЗК називає черговим етапом "наїзду" на опозиційного політика.

Незрозуміло, як Офіс генпрокурора застосовуватиме статтю 366-2 Кримінального кодексу України у цій ситуації, адже вона говорить про покарання за навмисне внесення суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації, "якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 200 понад 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. У Медведчука в декларації бачимо позначки "не відомо". Отже, немає вартості, немає і різниці з "достовірними" даними.

А керуючий партнер АТ "Могильницький і Партнери" Максим Могильницький зазначає, що в реальності перевірка декларацій в НАЗК – справа вельми суб'єктивна.

"Вказівка на те, що вартість майна невідома, саме по собі порушенням не є, якщо ця графа заповнена відповідно до вимог Закону. Це право декларанта. Інша справа – як таку декларацію оцінить контролер... природно, в ході повної перевірки декларацій співробітники НАЗК дають суб'єктивну оцінку тим чи іншим порушенням, допущеним при її заповненні. На одні порушення дивляться крізь пальці, на інші – в усі очі. Допускаю, що далеко не останню роль тут можуть грати, як особистість декларанта, так і в'їдливість перевіряючого", - говорить юрист.

Особистість Медведчука для представників цієї влади - немов червона ганчірка. Його вже хочуть притягнути до відповідальності за двома кримінальних справах-мова про нібито замах на розграбування національних ресурсів, а також торгівлю вугіллям з ОРДЛО. Втім, обидві справи забуксували і навіть не дійшли до судів. Оскільки старі розвалюються, влада придумала нове.

"Це виключно політичне переслідування і свідчення того, що українське антикорупційне законодавство, як і самі антикорупціонери, спрямовані не на боротьбу з корупцією, а на розправу з неугодними", - зазначає юрист Ростислав Кравець.

Втім, опитані юристи сходяться на тому, що і ця справа буде виграна Медведчуком, оскільки закон на його боці, а дії НАЗК схожі на виборче переслідування.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках POLITNEWS.INFO

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.