Журналісти незаконно закритих владою медіа: Байден зобов'язаний знати, що зустрінеться з людиною, яка знищує опозиційні ЗМІ

112ua.tv
112ua.tv

Найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події

112ua.tv

Журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZiK, а також "Першого Незалежного", представники "Страна.uа" і Sharij.net передали листа про незаконні дії української влади щодо ЗМІ до посольства США, і диппредставництво прийняло його.

Біля посольства сьогодні відбулася численна акція, організована представниками незаконно закритих владою ЗМІ, а також Фонду захисту свободи слова. Журналісти зібралися під стінами посольства США, щоб під час зустрічі з президентом України Зеленським президент США Джозеф Байден розумів, з ким саме він веде переговори, - з людиною, яка закрила опозиційні ЗМІ у своїй країні.

112ua.tv

"Ми дуже хочемо, щоби пан Байден знав, з ким він насправді зустрічається. Це не та людина, яким її намагаються піднести. Це людина, яка незаконно закриває телеканали, це людина, яка незаконно накладає санкції на громадян України... Ми хочемо передати лист, лист від Фонду захисту слова, з описом реальній ситуації зі свободою слова в країні, реальної ситуації, де можуть бити журналіста і за це потім нічого немає, де можуть закривати телеканали незаконно, де можуть за якимось листом із СБУ, можуть взяти і припинити мовлення нового телеканалу, телеканалу, в якому 100 журналістів - акціонери, засновники цього каналу. У нас немає, на жаль, свободи слова за президентства Зеленського. Ми хочемо, щоби пан Байден перед цією зустріччю був максимально поінформований", - розповів генеральний продюсер телеканалу "112 УкраїнаАртем Марчевський.

112ua.tv

Журналісти прийшли на мітинг із плакатами про важливість дотримання владою свободи слова в країні та закликом до США вплинути на Зеленського. "Свобода слова - це основа всього. Примусьте уряд дотримуватися її", "Зеленський переслідує опозицію і закриває канали. Навіщо ви запрошуєте диктатора до Білого дому?", "Зеленський - ворог свободи слова" - ці банери було адресовано американському президенту.

112ua.tv

112ua.tv

"Ми вважаємо, що початок навчального року - 1 вересня -  досить непоганий день для того, щоб президент Байден дав президенту Зеленському індивідуальний урок стосовно свободи преси, стосовно того, що потрібно поважати права журналістів. Я не кажу, що захищати (по правді кажучи, захисту з боку Зеленського вже ніхто не потребує), а дійсно поважати права журналістів і дійсно дати можливість людям працювати. Для цього треба дуже мало: лише не порушувати закону, лише говорити про те, що він дозволяє існування в Україні політичного і журналістського плюралізму, виступати з абсолютно очевидними речами, які записано в Конституції України", - зазначив ведучий "Першого Незалежного" В'ячеслав Піховшек.

112ua.tv

"Ми працюємо заради своєї професії і боремося заради своєї професії. Ми хочемо в своїй країні бути журналістами. Подивіться, як працюють ЗМІ в США. Там теж є опозиційні медіа, які критикують владу жорстко. І якби там хотіли закривати ЗМІ, то потрібно було б закрити половину. А у нас президент вирішив, що він може закривати тих, хто йому не подобається. А хто тоді буде писати, як "95 Квартал" продає свої серіали в Росію? хто буде писати про гуманітарні вантажі "Мрії", які потім продають в магазинах? Хто буде писати про VIP-вакцинацію топ-чиновників? Якщо закрити всі ЗМІ, то писати не буде кому", - додала журналіст видання "Страна.ua" Юлія Корзун.

За словами журналіста видання "Шарий.net" Володимира Самарського, оскільки українська влада не реагує на протести журналістів, яких вона сама позбавляє права на професію, не залишається нічого, як апелювати до міжнародних інстанцій, до міжнародних лідерів.

"По-перше, чому прийшли саме під посольство США. Тому що Володимир Зеленський їде до США спілкуватися з Байденом. І мені здається, зараз якась позиція в плані того, що пошкодуйте нас і подивіться, що відбувається, нехай наш президент зверне на це увагу, вже не є до речі. Президент знає, що він робить, він знає, що він робить це незаконно. Знають представники і члени РНБО, що вони це роблять всі разом поза законом. Тому залишилося тільки звертатися до якихось міжнародних інстанцій, до міжнародних лідерів, звернути увагу на дії цього президента", - зазначив Самарський.

При цьому журналісти мають обережний оптимізм із приводу того, що Байден вплине на Зеленського. Як зауважив український правозахисник Володимир Чимеріс, Сполучені Штати Америки вдають, що не помічають тотального придушення свободи слова і самовираження в Україні.

"США кажуть українському керівництву, що треба дотримуватися прав людини, а саме навпаки, закриття телеканалів ZIK, NEWSONE, "112 Україна" і "Перший Незалежний", по суті, сталося через те, що посольство США і дипломатичні відомства ряду інших країн підтримали це придушення свободи слова. Насправді США закривають очі на тотальне придушення свободи слова, свободи самовираження поглядів, свободи зібрань. Вони встановлюють режим економічної залежності, деіндустріалізації України", - вважає правозахисник.

112ua.tv

Однак закриваючи телевізійні канали та інтернет-ресурси, неможливо поліпшити життя українців, впевнені журналісти і правозахисники.

"Воно поліпшується іншими шляхами: це підняття рівня життя, це розвиток економіки і соціальний розвиток. На жаль, сучасна влада вважає, що, закривши чотири канали, "Страна.uа", "Шарій.net", вони отримають певний успіх. Для мене це помилкова думка й мені дуже шкода, що мені постійно доводиться воювати в Україні за свободу слова", - заявив ведучий телеканалу ZIK Ростислав Сухачов.

112ua.tv

Артем Марчевський заявив, що в посольстві мітингувальників запевнили, що листа в найкоротші терміни передадуть послу США.

Наводимо повний текст звернення.

Джозефу Р. Байдену,

Президенту Сполучених Штатів Америки

Пане президенте!

Благодійний фонд захисту свободи слова, а також колективи співробітників незаконно закритих рішенням Ради національної безпеки та оборони телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, співробітники телеканалу "Перший Незалежний", мовлення якого було цинічно перервано за годину після початку ефіру злочинними діями СБУ, а саме через лист заступника голови спецслужби, журналісти видань "Страна.uа" і sharij.net, закритих незаконним запровадженням санкцій, а також журналісти інших видань об'єдналися, щоб висловити Вам свою повагу та звернутися до Вас із проханням приділити увагу питанню неналежного стану забезпечення свободи слова в Україні, наслідком чого стало незаконне закриття українською владою низки медіа в країні.

Грубо порушивши принцип верховенства права, українська влада заборонила трансляцію чотирьох впливових телевізійних каналів і ряду онлайн-медіа. Сьогодні це рішення отримує дедалі більше засудження з боку провідних міжнародних правозахисних організацій, а новини про закриття телеканалів та інтернет-видань вже опубліковано в усіх провідних світових ЗМІ.

Оскільки українська влада нехтує думкою світової журналістської спільноти, профільних міжнародних організацій та відомих політиків та експертів, просимо Вас під час вашої зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським, запланованої на 31 серпня 2021 року, порушити питання безпрецедентної атаки на свободу ЗМІ в Україні.

Ми впевнені, що обговорення цього питання стане прекрасною демонстрацією того, що захист свободи слова та забезпечення прав і свобод людини є головною цінністю і головною передумовою для створення здорового демократичного суспільства.

Враховуючи це, ми рішуче наголошуємо, що подальша байдужість із боку уряду США до системного і всебічного придушення свободи преси в Україні зробить Вашингтон співучасником цих порушень основних політичних прав.

Хочемо коротко повідомити Вам про головні обставини закриття ЗМІ в Україні.

На початку лютого без будь-яких юридичних підстав українська влада закрила телеканали "112 Україна", Newsone і Zik. Практично півтори тисячі журналістів було викинуто на вулицю з примхи Банкової. Однак ми не здалися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний", який об'єднав колективи "112 Україна", Newsone і Zik.

26 лютого телеканал почав мовлення, проте за вказівкою влади за годину після початку ефіру було вчинено тиск на провайдерів телекомунікаційних послуг, і наше супутникове мовлення було відімкнено всупереч раніше досягнутим угодам про співпрацю. Телеканал не пропрацював і дня, і знову без будь-яких юридичних підстав нам відмовили в праві на роботу і позбавили доступу до нашої аудиторії.

Пізніше, 20 серпня, влада аналогічно заблокувала роботу ще двох популярних в Україні онлайн-медіа - "Страна.ua" і "Шарий.net".

Українські чиновники перейшли всі межі розумного і продовжують нехтувати українським законодавством і міжнародними нормами, цілеспрямовано знищуючи свободу слова в Україні.

Ми, як журналісти, хочемо продовжувати працювати і доносити людям правду про те, що відбувається в країні і за її межами. Однак у цьому законному праві нам відмовлено.

Тому ми просимо вас відреагувати на цю ситуацію і дати свою оцінку того, що відбувається довкола наших ЗМІ.

З повагою,
Благодійний фонд захисту свободи слова,

колективи незаконно закритих українських ЗМІ

"Перший Незалежний"

Страна.ua

Шарій.net

ZiK

Newsone

"112 Україна"

112ua.tv

Оригінал - на сайті 112ua.tv.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках POLITNEWS.INFO

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.