Байден зажадав від Зеленського дистанціюватися від Коломойського і виконувати Мінські угоди

Віталій Журавський
Віталій Журавський

Український правознавець і політичний діяч

Володимир Зеленський та Джо Байден ТСН.ua
2 січня у вихідний день, неділю, Байден перетелефонував Зеленському о 16:00 за часом у Вашингтоні (за київським часом це 23:00). Байден набрав Зеленського через два дні після перемовин із Путіним, де головною темою була Україна. Знаковий елемент справжнього ставлення американського президента до Володимира Олександровича.
 
Якби до розмови з лідером Росії відбувся цей дзвінок, то тоді можна було би вважати, що американці дотримуються принципу "нічого про Україну без України". А так це порожні слова. Україна, на жаль, залишається інструментом у протистоянні між великими державами.
 
Судячи із заяв Вашингтона й Києва, двоє президентів схвалюють перемовини Росії з США й НАТО, а ось щодо Мінська, то їх вітає лише Байден. Знову він заявив про деескалацію напруженості на Донбасі й застосування активної дипломатії щодо виконання мінських домовленостей і підтримки "нормандського формату".
 
У заяві Зеленського – нічого про мінські домовленості.
 
З’явились нові теми під час перемовин – реформи в Україні та деолігархізація.
 
Щодо реформ, то, за моєю інформацією, Байден висловив незадоволення тим, що було зірвано конкурс з обрання лояльного до Заходу голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Американці хочуть замкнути на собі всі антикорупційні інститути – НАБУ, САП, Антикорупційний суд. І поки що в них це повною мірою не виходить. Блокує саме Банкова, прекрасно розуміючи, що за таких умов розпочнуться швидкі посадки корупціонерів із-поміж найближчого оточення українського президента.
 
У питанні деолігархізації американський президент, за моїми джерелами, наполягав на тому, щоб президент України дистанціювався від олігарха Коломойського. Він під санціями США. А розслідування з виведення 5,5 млрд дол із "ПриватБанку" Коломойським в офшори заморожено.
 
США прекрасно поінформовані, що Зеленський тільки вдає, що бореться з олігархами. Єдине, що він зробив, – так це налякав Порошенка. Саме налякав. Бо якби все було інакше, то п’ятому президентові після оголошення підозри в держзраді не дали би можливості втекти з країни.
 
Американці чітко усвідомлюють, що так звана боротьба проти олігархів – це боротьба за зміну редакційної політики ЗМІ, які належать багатим людям, а не боротьба проти монополії на ринку товарів і послуг.
 
Судячи з усього, США простіше змусити Зеленського виконати мінські домовленості, аніж погодитися на вимогу Росії позбавити членства в НАТО держав, з якими вона межує, і ніколи не приймати до цього воєнно-політичного блоку країни колишнього Радянського Союзу.
 
Якщо не відбудеться деескалація на Донбасі, то самі перемовини Росія – США – НАТО буде зірвано. Для США принаймні тепер вигідно розблокувати мирне врегулювання на сході нашої країни й засвідчити Росії, що готові йти на компроміс.
 
Для Зеленського це стане випробуванням. Адже він із 2020 року фактично відмовився від мінських домовленостей. Йому буде вкрай складно пояснити суспільству розгортання в протилежному напрямі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках POLITNEWS.INFO

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.