Новини » Політика Читать эту новость на русском

Зеленський не підписав законопроект про військових злочинців, злякавшись гніву радикалів

Віталій Журавський
Віталій Журавський

Український правознавець і політичний діяч

Батальйон "Торнадо" на Донбасі ZIK.UA

Про це пише Віталій Журавський на своїй сторінці в Facebook.

Президент Зеленський втратив підтримку тих, хто за нього голосував. І він у нервовому пошуку нового електорату. Його політтехнологи вважають, що таким можуть стати військові, особливо ті, хто має досвід бойових дій у зоні конфлікту на сході, та радикали.

Саме тому Зеленський і не підписав законопроект №2689 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права", прийнятий Верховною Радою.

Цей законопроект передбачає кримінально-правове переслідування за міжнародні злочини (геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини тощо), а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань щодо запобігання юридичній та фактичній безкарності за вчинення таких злочинів.

У президента із 7 червня було багато часу, щоб його підписати. Проте він це не зробив. Думаю, злякався радикалів і тих, хто вчиняв воєнні злочини на Донбасі. Не проявив мужності та політичної волі і на той час спікер Разумков. В разі, якщо прийнятий депутатами законопроект не підписує президент і не накладає на нього вето, це має право зробити голова Верховної Ради.

Законопроект так і не набув статусу закону. Якби це сталося, то з’явилися б правові можливості притягати до кримінальної відповідальності за злочини учасників незаконних збройних формувань як на підконтрольній, так і на непідконтрольній території України.

В статті 44 цього законопроекту вказано, що звільнення від кримінальної відповідальності не застосовується у випадках вчинення злочинів проти миру та безпеки людства.

В статті 69 зазначається, що суд може пом’якшити міру покарання з урахуванням особи винного, крім випадків засуджених за злочини проти миру чи безпеки людства.

Давність не застосовується у разі засудження за злочини проти людяності.

Стаття 4421 дає вичерпний перелік злочинів проти людяності. Серед них напад на цивільних осіб, обмеження основних прав людини за політичними, расовими, національними, етнічними, культурними, релігійними, статевими або іншими дискримінаційними ознаками, визначеними міжнародним правом; насильницьке переміщення населення, переміщення (виселення) однієї чи кількох осіб з місцевості, на території якої вони законно перебували, в іншу місцевість у межах однієї й тієї самої держави; зґвалтування, сексуальна експлуатація, примусова вагітність, примусова стерилізація або будь-які інші форми сексуального насильства; незаконне позбавлення волі; катування або інше нелюдське поводження, у тому числі незаконне проведення будь-якого роду дослідів над людиною, застосування до неї незаконних методів лікування, заподіяння середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження, - караються позбавленням волі на строк від семи до п’ятнадцяти років.

Вчинення умисного вбивства у зв’язку зі збройним конфліктом неміжнародного характеру - карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.

У статті 438 зазначається, що "заяви про те, що пощади не буде, тобто адресовані особам, які беруть участь у бойових діях на боці протилежної сторони конфлікту, заяви про те, що у випадку припинення участі в бойових діях зазначені особи не зможуть скористатися гарантіями, що містяться в нормах міжнародного гуманітарного права, та будуть позбавлені життя або залишені в небезпечному для життя стані, - караються позбавленням волі на строк від шести до восьми років".

Зокрема, умисні напади на установи, що можуть призвести до надмірної загибелі або поранення осіб, які належать до цивільного населення, чи завдати надмірної шкоди цивільним об’єктам; напади на будівлі, призначені для цілей релігії, освіти, мистецтва, науки або благодійності, історичну пам’ятку, госпіталь чи місце зосередження хворих і поранених, якщо це не є військовою ціллю; напади на цивільний об’єкт, який не є військовою ціллю; напади на цивільне населення чи окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у бойових діях, - караються позбавленням волі на строк від семи до п’ятнадцяти років.

Якби ми мали справжнього президента, а не людину, яка грає роль президента і до запаморочення боїться радикалів, то цей законопроект давно був би підписаний. Цього вимагають Європа, українські правозахисні організації… І просто здоровий глузд.

Нам вкрай необхідно зупиняти війну на сході та починати зшивати країну.

Віталій Журавський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках POLITNEWS.INFO

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.