Дві умови по Україні і "можемо повторити" з ОДКБ. Головні заяви Лаврова на його прес-конференції

Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров washington.mid.ru

Сьогодні, 14 січня, глава МЗС Сергій Лавров дав щорічну прес-конференцію. Головною темою стали підсумки переговорів Росії з США, НАТО та ОБСЄ щодо безпеки. 

Чимало питання журналістів стосувалося України. Міністр прокоментував гарантії невступу країни в НАТО, розкритикував політику президента Володимира Зеленського щодо російськомовного населення.

Також він заявив про облаштування іноземних баз на українській території. Захід він назвав "зарвавшимся", позначив позицію щодо подальшого використання військ ОДКБ, можливим американським санкціям і багато чому іншому.

Також Росія вперше прокоментувала, що треба розуміти під військово-технічною відповіддю Росії НАТО. 

"Страна" публікує головні заяви головного російського дипломата і аналізує їх. 

Україна: не тільки НАТО, а й Мінські угоди

Глава російського МЗС Сергій Лавров заявив, що Захід "зарвався" і нарощує свої військові зусилля навколо Росії. Зокрема, в Україні. 

"В Україні створюють англійці бази. Вони будують бази на Азовському морі. Нас це категорично не може влаштувати, це неприйнятний підхід", - заявив глава МЗС РФ.

За словами міністра закордонних справ, терпінню Росії прийшов кінець: "ми дуже терплячі. Ми довго запрягаємо, і вже пора починати їхати".

Також главамід Росії зазначив, що Москві буде недостатньо гарантій невступу України в НАТО.

"Навіть якщо Україна залишається поза НАТО, там можуть бути двосторонні домовленості з американцями і англійцями... Це нам теж неприйнятно. Тепер туди ще хлинув Євросоюз. Вони активно піарять направлення своєї військової місії в Україну. Там, до речі, ні лінії зіткнення все більше і більше концентрується військ... Незвично велика кількість. Але захід це не турбує", - сказав Лавров.

За його словами, в Києві зберігається мотивація по зачистці російського населення. І нагадав заклики Зеленського до тих, хто любить Росію, їхати з України.

"Панове Зеленський і його соратники вимагають від росіян забиратися з України. А що, якщо він використовує свої збройні сили, щоб росіян звідти вигнати?"

Лавров висловив думку, що військова допомога Заходу створює у Києва "спокусу силовим шляхом вирішити питання Донбасу".

В ході прес-конференції російський дипломат порадив заходу звернути увагу на погрози президента України Володимира Зеленського на адресу росіян і російськомовних в Україні, а не на "вторгнення" Росії.

Як зазначив Лавров, нещодавно президент Зеленський, говорячи про жителів Донбасу, назвав їх "особини" і заявив, що "якщо ви "особини", будучи громадянами України, вважаєте себе росіянами, хочете по-російськи говорити, хочете сповідувати російську культуру, то валіть в Росію".

"Біля лінії зіткнення [Україна] зібрала незвично велику кількість [збройних сил], але захід це не турбує. Турбує те, що Росія робить на своїй території... А що, якщо він вирішить накопичилися підрозділи Збройних сил використовувати, щоб росіян звідти вигнати?.. Тому я запропонував би нашим західним колегам, коли вони оцінюють, хто і де, куди свої війська на своїй території пересуває і переміщує, подивитися, які цілі проголошують українські радикали на чолі з президентом, по суті справи, щодо росіян і російськомовних", - сказав міністр закордонних справ. 

Тобто Лавров висловив наступну формулу по Україні: не тільки юридична відмова від НАТО, а й виконання Мінська-2. Оскільки без цього неможливо мирним шляхом зняти загрози ескалації на Донбасі.  

Про гарантії безпеки та санкції

Оцінюючи переговори, що відбулися на цьому тижні, міністр закордонних справ Росії нагадав, що Москва продовжує вимагати юридично зобов'язуючих гарантій нерозширення Північноатлантичного альянсу.

"Очікуємо відповідей від наших колег. Відповідей письмових і покладених на папір. І продовжимо роботу, щоб ми були готові до будь - якого розвитку подій", - заявив російський міністр. 

Список вимог, раніше підготовлених Москвою, він назвав пакетною пропозицією. І пояснив, що у Росії ні в переговорах з американцями прихованої повістки.

"Ми не намагалися грати в якісь ігри "проси більше - дадуть менше". Це відома одноходовочка, але у нас все набагато серйозніше. Ми категорично не сприймаємо появи на наших кордонах НАТО. Це червоні лінії по-справжньому, вони це знають".

Також глава МЗС РФ прокоментував загрози нових санкцій, якими загрожують США, якщо Росія нападе в Україну або визнає "ДНР" і "ЛНР".

Лавров заявив, що Москва за останні роки домоглася успіхів з імпортозаміщення у високотехнологічних галузях, тому санкцій не боїться.

"Ми готові до будь-якого розвитку подій у сфері економіки. Якщо у нас і були якісь ілюзії, то за останні сім років вони розтанули повністю. Покладатися потрібно тільки на себе", - сказав міністр.

Також Росія вперше прокоментувала, що треба розуміти під військово-технічною відповіддю Росії НАТО.

"Військово-технічні заходи - це заходи з розгортання військової техніки", - заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров. Також він розповів, що Москва буде вести переговори з країнами-союзниками на військові теми, якщо отримає відмову від Заходу за своїми вимогами.

Втім, якщо виділити головну думку Лаврова - потрібно дочекатися письмової відповіді США. Де цілком можуть прозвучати реальні пропозиції щодо врегулювання (яким воно може бути, "Страна" вже аналізувала). 

Тобто двері до якихось взаємоприйнятних рішень ще не закриті. Хоча їх ймовірність поки невисока.

Сергій Лавров заявив, що навіть якщо США запропонують відведення ракет на безпечну відстань і зниження інтенсивності навчань, Росія не зніме свою умову щодо нерозширення НАТО. Альянс, нагадаємо, цю умову вже на словах відкинув. І навряд чи на нього погодяться в письмовій версії "відповіді Путіну". 

Нові місії для ОДКБ

Лавров не виключив, що війська ОДКБ після миротворчої операції в Казахстані будуть використовуватися і в інших країнах.

Він пов'язав це з тим, що ситуація в Середній Азії загострилася після втечі США з Афганістану.

"Потенціал миротворчих сил довів свою дієздатність всьому світу... Треба тримати порох сухим - не дай бог щось трапиться, ми повинні бути готові. Тому що намірів ззовні розхитати ситуацію і в інших країнах ОДКБ стало більше. Особливо після того, як американці втекли з Афганістану", — сказав дипломат. 

Тобто в країнах Організації - а це Казахстан, Таджикистан, Вірменія, Білорусь і Росія - "помаранчевих" або казахських сценаріїв Москва, швидше за все, не допустить. Принаймні, в Казахстані цьому створений прецедент.